|||

Wystawa historyczna w Chełmie w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej

W czwartek 11 lipca w samo południe na Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy historycznej, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” poświęcona jest dokonanej przez Ukraińców przed ośmioma dekadami rzezi Polaków na Wołyniu.

Fot. Miasto Chełm (FB)

Jak podaje IPN w latach 1943-1945 w ramach antypolskiej akcji ukraińskich nacjonalistów z OUN-B i UPA na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zamordowanych zostało od 80 do 120 tys. Polaków. Zamieszkane wspólnie od lat wsie, sąsiedzkie zagrody i polsko-ukraińskie domy spłynęły krwią. Ponadto kilkaset tysięcy Polaków zmuszono do ucieczki z zamieszkiwanych terenów. Mordy, gwałty, rabunki i pożoga dotknęły ok. 4 tys. miejscowości. W wyniku polskich działań obronnych i odwetowych zginęło od kilku do kilkunastu tysięcy Ukraińców.

Specyfiką antypolskiej akcji na Wołyniu był liczny udział ludności cywilnej w mordach. Zabijali sąsiedzi, członkowie rodzin, a także biedota wiejska, zmuszeni bądź namówieni przez aktywistów OUN i członków UPA. Polacy nazywali ich ze zgrozą rezunami i siekiernikami, gdyż mordowali mężczyzn, kobiety i dzieci podręcznymi narzędziami gospodarskimi.

Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie zebrało na potrzeby wystawy fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.

Fot. Miasto Chełm (FB)

W czwartkowej uroczystości udział wzięli m.in. Jakub Banaszek – prezydent Miasta Chełm, Dorota Rybaczuk – przewodnicząca Rady Miasta Chełm, Magdalena Śladecka – naczelnik lubelskiego oddziału IPN, Paweł Skrok – przedstawiciel IPN, autor wystawy oraz Natalia Jędruszczak – dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej i nowo powstającego Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *