Tomaszów Lubelski: Konferencja Klubu Europy Karpat
W dniach 24-25 października w Tomaszowie Lubelskim odbyła się Międzynarodowa Konferencja Klubu Europy Karpat „Między informacją a dezinformacją”.
W pierwszym czwartkowym panelu wzięli udział były premier Mateusz Morawiecki, były minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek oraz były prezes PAP Wojciech Surmacz. Paneliści podkreślali, że dezinformacja to dziś skuteczne narzędzie w rękach obcych służb. Dyskusję moderował organizator – poseł Tomasz Zieliński.
– Bez wolnych mediów nie ma demokracji. Dlatego bądźcie odważni! Myślcie krytycznie i nie bójcie się mówić prawdy! – apelował Mateusz Morawiecki do setek młodych ludzi obecnych na sali gimnastycznej w II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego, ul. Żwirki i Wigury 3 w Tomaszowie Lubelskim.
– I pamiętajcie: dezinformacja to po prostu kłamstwo. To czyste zło! – przypominał Przemysław Czarnek.
W kolejnym panelu wystąpili Oskar Szafarowicz (działacz PiS; prowadzący program „Hity w sieci” w TV Republika), Mirona Hołda (dziennikarka, prowadząca program „Hity w sieci” w TV Republika) oraz Krzysztofa Nagowska (nauczycielka, prezes Stowarzyszenia „Spełniamy Marzenia”). Paneliści rozmawiali o zagrożeniu, jakim w przestrzeni mediów społecznościowych są fake newsy. Oskar Szafarowicz, podkreślając konieczność walki z fałszywymi wiadomościami w social mediach (poprzez wyrabianie krytycznego myślenia czy weryfikację źródeł), przestrzegał, by nie popaść w odmienną skrajność i nie instalować orwellowskiego systemu cenzury, który mógłby stłamsić wolność – cechę tak drogą młodzieży.
W trzecim panelu właśnie o cenzurze dyskutowali red. Adrian Stankowski (TV Republika), red. Piotr Nisztor (TV Republika) oraz ksiądz Sylwester Zwolak ( ).
Drugi dzień rozpoczął się od panelu „Praworządność – traktowanie „równą miarą” krajów UE przez Komisję Europejską”. Dyskusję odbyli Piotr Pasieczny – wójt gm. Tarnawatka, Dariusz Matuszak – publicysta i ekspert WEI oraz Sebastien Meuwissen – dziennikarz oraz ekspert ds. komunikacji społecznej.
Drugim panelem była debata wokół zagadnienia polityki historycznej. Dyskutantami byli Wojciech Surmacz, Cezary Gmyz (TV Republika) oraz dr Karol Nawrocki (prezes IPN). Doktor Karol Nawrocki zwracał uwagę, że najwięcej dezinformacji w infosferze pochodzi dziś ze strony Federacji Rosyjskiej. Podkreślał, ze „polityka pamięci wymaga ludzi, którzy są odpowiedzialni za naród Polski, a nie za swoje środowisko polityczne”.
Ostatnia rozmowa skupiona była na sposobach walki z deepfake’ami. Prowadzili ją red. Jacek Karnowski („Sieci”), Wojciech Biedroń („Sieci”) oraz red. Aleksandra Prorok (TV Republika).
Celem wydarzenia było przedstawienie negatywnych skutków rozpowszechniania dezinformacji – zwłaszcza na obszarze przygranicznym. W warsztatach i panelach dyskusyjnych wzięli udział eksperci, którzy starali się tłumaczyć uczestnikom, jaka jest różnica między informacją i dezinformacją oraz jak je rozróżnić. W tym roku dodatkowym tematem była walka z cenzurą w mediach.