Po kontroli CBA: nieprawidłowości przy budowie Dworca Lublin
Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę w Gminie Lublin w sprawie budowy dworca metropolitalnego, czyli Dworca Lublin (otwartego z początkiem 2024r.). Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji inwestycji oraz możliwość powstania szkody w majątku Gminy.
– Funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie w dniach od 29.05.2023 r. do 26.02.2024 r. prowadzili kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie umowy na „Budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF)”. Umowa na budowę centrum komunikacyjnego została zawarta pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, a Wykonawcą spółką Budimex S.A. – poinformowało we wtorek (13 sierpnia) zespół prasowy CBA. – 26.02.2024 r. Kontrolowanemu został doręczony protokół kontroli zawierający ustalenia faktyczne. Wynikało z niego, że działania przedstawicieli Gminy Lublin, którzy nadzorowali inwestycję mogły spowodować w majątku Gminy szkodę nie większą niż 7,5 mln złotych.
Dwa tygodnie temu funkcjonariusze CBA złożyli do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego) przez osoby odpowiedzialne za nadzór nad realizacją inwestycji.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Agnieszka Kępka, wyjaśniła, że wątpliwości CBA wzbudziło m.in. uzgodnienie kosztów likwidacji niezinwentaryzowanych fundamentów i zbiorników z zanieczyszczonym gruntem. — Gmina Lublin miała wiedzę o dużych dysproporcjach pomiędzy wartościami wynagrodzenia dotyczącymi usunięcia i zutylizowania odkrytych zbiorników a wynagrodzeniem przysługującym podwykonawcom, z którymi Budimex zawarł umowy — powiedziała Kępka.