Pięć sal operacyjnych za blisko 40 mln złotych powstanie w szpitalu przy al. Kraśnickiej
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie planuje się budowę pięciu nowoczesnych sal operacyjnych o wartości blisko 40 milionów złotych. To część nowej inwestycji, która obejmie remont istniejącego centralnego traktu operacyjnego oraz dostawę specjalistycznego sprzętu medycznego.
Te trzy nowe sale operacyjne będą specjalnie dostosowane do przeprowadzania różnorodnych zabiegów i badań z zakresu kardiologii, takich jak elektrofizjologia, elektroterapia i hemodynamika. Ich powstanie ma kluczowe znaczenie dla diagnostyki i leczenia chorób serca, w tym zawałów i zaburzeń rytmu serca. Dodatkowo, w ramach tej inwestycji, powstaną także dwie sale operacyjne dla nowego oddziału neurochirurgicznego.
Dyrekcja szpitala podpisała już umowę z firmą Max-Bud na realizację prac budowlanych oraz umowy z dostawcami sprzętu medycznego potrzebnego do nowych sal operacyjnych.
– Dzięki tej inwestycji zostanie stworzona baza sprzętowa do prowadzenia kompleksowego procesu diagnostycznego, operacyjnego oraz terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych obejmujących m.in. zmiany neurologiczne w obrębie centralnego układu nerwowego, guzów kręgosłupa i nerwów obwodowych jak glejak czy oponiak – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Oddział Neurochirurgii w szpitalu przy al. Kraśnickiej, który rozpoczął swoją działalność w lutym tego roku, jest jednostką wysoko specjalistyczną w dziedzinie opieki zdrowotnej. Zapewnia kompleksowe usługi medyczne związane z operacyjnym leczeniem schorzeń układu nerwowego. Na czele oddziału stoi dr hab. n. med. Cezary Grochowski, który zarządza zespołem 11 doświadczonych lekarzy.
Poza pracami budowlanymi, szpital inwestuje w zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, takiego jak mikroskop operacyjny, neurondoskop, stół operacyjny, stabilizatory czaszki typu Mayfield, ultradźwiękowe noże oraz aparaty USG. Te nowoczesne urządzenia są kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości leczenia pacjentów cierpiących na schorzenia neurochirurgiczne.
– Dla mnie, marszałka województwa lubelskiego, najważniejsze jest to, że dzięki tej nowej inwestycji mieszkańcy uzyskają większą dostępność do procedur medycznych. Do tej pory, z powodu utrudnionego dostępu do świadczeń neurochirurgicznych, pacjenci byli często zmuszeni do szukania pomocy w innych województwach. Teraz jest duża szansa, że nastąpi zauważalna poprawa jeśli chodzi o dostępność do tych świadczeń – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Sale operacyjne – kardiologiczne i neurochirurgiczne – mają być gotowe w 2025 roku.