||

Janów Lubelski: VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

W środę 19 czerwca w Janowie Lubelskim odbyła się VII edycja Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Organizatorem wydarzenia była fundacja Amor Patriae.

Uczestnicy rajdu zgromadzili się przed godz. 10:00 na janowskim rynku przy obelisku, upamiętniającym Narodowe Siły Zbrojne. Następnie wyruszyli wspólnie edukacyjną trasą historyczną, liczącą około 11 kilometrów. Odwiedzali miejsc pamięci związane z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie żołnierzy NSZ, poległych w walce z niemieckim okupantem.

Po kilku godzinach zmęczeni, ale bogatsi w nową wiedzę uczestnicy przystąpili do zajęć przy Zalewie w Janowie Lubelskim. Organizatorzy przygotowali prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu w okolicach Janowa Lubelskiego, szkolenia z postaw strzeleckich, szkolenie z taktyki poruszania się pododdziałów oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych. Zaprezentowano także wystawę dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Fot. Fundacja „Amor Patriae”

Kolejna edycja rajdu historycznego cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz aktywnym korzystaniem przez uczestników w przygotowanej ofercie edukacyjnej.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Adam Kołtyś oraz Starosta Janowski – Artur Pizoń.

Warto jeszcze wyjaśnić, kim był główny bohater, którego wspominali uczestnicy rajdu. Jak możemy przeczytać w notce biograficznej na stronie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych: „Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *