||

IV Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się w środę 12 czerwca IV Samorządowy Kongres Trójmorza. Wśród głównych zaplanowanych tematów dyskusji są m.in. rozwój infrastruktury transportowej, zwłaszcza w kontekście trasy Via Carpatia, bezpieczeństwo energetyczne, transformacja sektora energii, możliwości współpracy regionów z państw stowarzyszonych – Mołdawii i Ukrainy czy kultura jako narzędzie łączenia narodów. Uczestniczy w nim ponad 700 gości.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Kongres otworzył gospodarz województwa – marszałek Jarosław Stawiarski. Zwrócił uwagę, że żyjemy obecnie w czasie szybkich przeobrażeń geopolitycznych, ekonomicznych, społecznych i technologicznych – i właśnie tym wyzwaniom poświęcone będą debaty i spotkania podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Z regionami Europy Środkowej łączy nas wiele kart wspólnej historii, ale też podobne problemy, np. w obszarze niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury. Dostrzegamy m.in., jak wiele jest jeszcze brakujących ogniw w sieci komunikacyjnej naszych regionów. Liczymy na to, że połączony wysiłek pozwoli wspólnie te brakujące ogniwa uzupełniać kilometrami nowoczesnych dróg, kolei, szlaków handlowych, a także działać na rzecz wspólnych projektów np. w obszarach cyfryzacji – stwierdził marszałek województwa lubelskiego.

Jarosław Stawiarski mocno akcentował wolę współpracy w formacie Trójmorza. „Chcemy państw równych praw i o taką Europę ciągle chcemy walczyć, współpracując na polu tej +trzynastki+, która jest na wschodzie, na rubieżach Europy, ale ma odgrywać coraz większe znaczenie w obliczu nowego totalitaryzmu ze Wschodu, a także transformacji energetycznej” – dodał gospodarz wydarzenia.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Kongresowi towarzyszy również Forum Gospodarcze, podczas którego zaplanowano seminarium, spotkania, stoiska wystawiennicze, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorców. Organizatorem kongresu jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Trójmorze to inicjatywa, która zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *