|||||

Dworzec autobusowy w Lublinie rok po otwarciu

Ponad 3 mln podróżnych skorzystało z dworca autobusowego w Lublinie od otwarcia w styczniu 2024 r. – oszacował dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie Grzegorz Malec. Przeprowadzka ze starego obiektu potrwa do końca lutego.

Zastępca prezydenta Lublina Tomasz Fulara powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek, że dworzec obsługuje średnio 8 tys. podróżnych dziennie i ok. 250 tys. miesięcznie, ale niedługo – spodziewa się – będzie ich jeszcze więcej. Jak przypomniał, do 28 lutego br. Urząd Marszałkowski dał czas przewoźnikom na przeniesienie się ze starego dworca PKS przy al. Tysiąclecia do nowego obiektu.

Według dyrektora Malca, ze starego dworca korzysta jeszcze ok. 40 przewoźników obsługujących połączenia międzynarodowe i lokalne, głównie z Łęczną i Lubartowa. „Przewoźnicy się przenoszą” – dodał.

Podczas konferencji poinformowano, że obecnie z nowego dworca korzysta ok. 85 przewoźników, którzy realizują z niego 850 kursów dziennie w ponad 70 kierunkach krajowych i międzynarodowych (m.in. Bonn, Lyon, Marsylia, Budapeszt, Praga, miasta na Ukrainie, Gdańsk, Toruń oraz lotniska na Okęciu i w Świdniku). Obiekt oraz jego okolice obsługują 23 linie komunikacji miejskiej oraz linia nocna N3.

12 stycznia ub.r. oficjalnie otwarto nowy trzykondygnacyjny dworzec autobusowy w Lublinie z placem peronów odjazdowych i przyjazdowych, parkingiem podziemnym dla ok. 170 samochodów, przebudowany pl. Dworcowy i sąsiadujące drogi. Inwestycja trwała od 18 grudnia 2020 r., kiedy ratusz zawarł z firmą Budimex umowę na budowę. Prace miały zakończyć się 15 maja 2023 r., ale urząd miasta zawarł z wykonawcą aneks do umowy, w którym datę końcową wyznaczono na 20 października ub.r. Jak informowano, wpływ na wydłużenie budowy miały kolejne nieplanowane roboty dodatkowe oraz zamienne.

Budowa dworca i przebudowa pobliskich dróg była najważniejszą częścią projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, współfinansowanego ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 340 mln zł, z czego blisko 197 mln zł to dofinansowanie z UE.

Fot. Mateusz Kasiak/Radio ZET

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *