Projekt „PORTAL” połączył Lublin, Wilno, Dublin i Nowy Jork
Projekt „PORTAL” połączył miasta z całego globu. Teraz mieszkańcy z różnych miejsc na świecie mogą zobaczyć się na żywo i stworzyć nowe, międzynarodowe relacje.
W poniedziałek (26 sierpnia) na lubelskim Placu Litewskim miało miejsce wydarzenie, które zapisze się na kartach historii międzynarodowej współpracy kulturalnej. W czterech miastach na całym świecie: Nowym Jorku, Dublinie, Wilnie i Lublinie, uruchomiono sieć instalacji „PORTAL”. To nowatorskie przedsięwzięcie, zainicjowane przez litewskiego artystę Benediktasa Gylysa. Łączy mieszkańców odległych miast za pomocą kamer i ekranów, umożliwiając im bezpośrednią interakcję w czasie rzeczywistym.
– Z wielką radością witamy dziś Dublin i Nowy Jork – kolejne miasta, które dołączają do tego unikalnego projektu. Cieszymy się, że nasz Portal zyskuje coraz większy zasięg i popularność, otwierając przed nami nowe możliwości komunikacji i współpracy na skalę międzynarodową. Dzięki instalacji możemy od teraz zajrzeć na nowojorski Manhattan oraz do centrum Dublina, dzielić się kulturą, doświadczeniami oraz wspólnie inicjować nowe projekty – stwierdziła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
– Realizowane do tej pory dwa równoległe połączenia: Nowy Jork – Dublin oraz Lublin – Wilno, będą od dzisiaj (26 sierpnia) działały w systemie rotacyjnym. Transmisja na żywo z Dublina i Nowego Jorku będzie prowadzona codziennie w godz. 14.00-21.00 czasu środkowoeuropejskiego (czyli od 8 do 15 czasu nowojorskiego i od 13 do 20 czasu dublińskiego – dop. red.), natomiast pomiędzy Lublinem a Wilnem, tak jak dotychczas, przez całą dobę – poinformowała Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.
Transmisje na żywo będą zmieniały się w systemie rotacyjnym co trzy minuty.
Za pomysłem portalu stoi litewski artysta Benediktas Gylys. Jego fundacja jest inicjatorem całego przedsięwzięcia.
– Jesteśmy zachwyceni, że w końcu możemy połączyć wszystkie cztery instalacje Portalu. Misją projektu jest budowa wielu Portali, które razem tworzą globalną całość – most do zjednoczonej planety, który zaprasza ludzi z odległych kultur do spotkań ponad granicami, różnicami i narracjami. Dotarcie do tego wyjątkowego dnia zajęło nam osiem lat i jesteśmy wdzięczni za nieustające wsparcie naszych partnerów w Dublinie, Nowym Jorku, Wilnie i Lublinie. Obecne cztery Portale stanowią fundament sieci, która będzie się rozrastać jeszcze w tym roku, przynosząc Portale do kolejnych krajów na całej planecie – wskazuje Gylys.