Polinocka pod Światowidem
W sobotę 22 czerwca w Krasnystawie odbyła się już po raz dziesiąty wyjątkowa impreza – „Palinocka pod Światowidem”. Organizatorem było Stowarzyszenie Pod Napięciem.
Program Palinocki obejmował obrzędy kupalne z udziałem dziewcząt ze Szkoły Tańca ŻAN-TAN”, pokazy walk i uzbrojenia, zaprezentowane przez członków Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, fireshow w wykonaniu Teatru Żywiołów VERSUS, odczytanie przez Zbigniewa Atrasa fragmentów legend krasnostawskich, a także koncerty zespołów: „Ptaszkowie śpiewali”, „MadStone” i „Chrust”.
Nie zabrakło również przysmaków kuchni regionalnej, stoisk z rękodziełem, konkursów, puszczania wianków na wodzie i poszukiwania kwiatu paproci.
X Palinocka pod Światowidem została zorganizowana w ramach projektu „Integracja przy ogniu i muzyce w najkrótszą noc roku” finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2024.
Noc Kupały to święto pierwotnie obchodzone przez pogańskich Słowian z różnych części Europy podczas letniego przesilenia, w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli podczas najkrótszej nocy w roku. Święto to w tradycji ludowej kończyło cały cykl obrzędów (rozpoczynający się od zaduszek) mający zapewnić powrót na ziemię „czasu życia”, a więc czasu urodzaju, dobrobytu i szczęścia. Noc Kupały (zwana też w zależności od regionu, kupalnocką, sobótką czy palinocką) poświęcona żywiołom wody i ognia i związanych z nimi odpowiednio Słońcu i Księżycowi, była świętem miłości, płodności, radości, zdrowia i urodzaju.