Wręczono Laury Konserwatorskie
Po raz 25. przyznano w Lublinie Laury Konserwatorskie. Uroczysta gala odbyła się 24 maja 2024r.
Konkurs objęty został patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Wojewody Lubelskiego. Wyróżniono w nim prace konserwatorskie wykonane ze szczególną dbałością i wysoką jakością. Celem było także przywrócenie zabytkom ich dawnej świetności. W konkursie uhonorowano wykonawców wzorcowych prac konserwatorskich oraz właścicieli obiektów.
Laury Konserwatorskie przyznano czterem najznakomitszym zespołom konserwatorskim z województwa lubelskiego. Pierwsze miejsce zajęła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mikołaja w Lublinie oraz zespół, który wykonał renowację przynależącego do niej kościoła. Druga lokata przypadła gminie Zamość oraz wykonawcom prac konserwatorsko-restauratorskich gmachu słynnej Akademii Zamojskiej.
Na najniższym stopniu podium uplasowała się gmina Radzyń Podlaski, na której zlecenie wykonano renowację Pałacu Potockich wraz z dziedzińcem. Czwarte miejsce to Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa w Ternoszynie. Prace dotyczyły renowacji należącej do niej dzwonnicy drewnianej dzwonnicy znajdującej się w Szczepiatynie.
W pochodzącym z II połowy XVI wieku kościele Św. Mikołaja, znajdującym się na wzgórzu Czwartek w Lublinie prace konserwatorskie trwały od lutego 2006 do sierpnia 2023. Dzięki nim udało się odsłonić elementy pierwotnego malarstwa we wnętrzu kościoła oraz sztukaterię sklepień pochodzących z czasów renesansu. Ponadto wszystkie elementy wyposażenia kościoła zostały poddane pracom konserwatorskim i umieszczone w swoich dawnych miejscach, pozwalając na odtworzenie oryginalnego charakteru świątyni. Pozostałe zespoły konserwatorskie w żadnym razie nie odstępują poziomem zaawansowania, precyzji i kunsztu.
Każda kolejna edycja Laurów Konserwatorskich przypomina jednocześnie jak wiele cennych i pięknych zabytków znajduje się na Lubelszczyźnie. Powinniśmy być dumni z dorobku dziejów i rozsławiać nasz region w całej Polsce.