Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów z Łęcznej zamordowanych w latach 1942-1943
W dniu 13 maja, dokładnie o godzinie 11.00, przed Urzędem Miejskim w Łęcznej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Łęcznej, którzy zostali zamordowani przez Niemców w latach 1942-1943. Uroczystość zgromadziła licznych mieszkańców miasta, przedstawicieli władz lokalnych, historyków oraz członków społeczności żydowskiej.
Łęczna, miasto na Lubelszczyźnie, przed II wojną światową była domem dla około 2300 Żydów, co stanowiło połowę wszystkich mieszkańców. Żydzi stanowili integralną część społeczności lokalnej, przyczyniając się do jej rozwoju i kultury.
W 1940 roku, w ramach nazistowskiej polityki eksterminacyjnej, Niemcy utworzyli w Łęcznej jedno z trzech zbiorczych gett w regionie, obok Piask i Bełżyc. Do getta w Łęcznej kierowano Żydów z różnych części Europy, w tym z Wielkopolski, Słowacji, Niemiec i Francji. Przetrzymywani w nieludzkich warunkach, Żydzi z Łęcznej byli następnie wywożeni do obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze oraz na Majdanek.
Tablica, umieszczona w centralnym punkcie miasta, ma przypominać o mrocznym okresie w historii Łęcznej i być symbolem pamięci oraz hołdu dla ofiar. Jest także wezwaniem do ciągłego działania na rzecz praw człowieka i przeciwko wszelkim formom dyskryminacji.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów z Łęcznej to ważny krok w pielęgnowaniu pamięci o przeszłości, który jednocześnie łączy mieszkańców miasta w duchu solidarności i wspólnej historii.
Foto: Urząd Miejski w Łęcznej / Facebook